Egzamin radcowski – przebieg
Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące egzaminu radcowskiego 2025!
Termin egzaminu radcowskiego 2025
W 2025 roku Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych wyznaczył termin egzaminu radcowskiego w dniach od 1 do 4 kwietnia 2025 r. Dnia 1 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 rozpocznie się część pierwsza egzaminu obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego. Dnia 2 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 rozpocznie się część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego. Dnia 3 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 zdający przystąpią do trzeciej części egzaminu obejmującej rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, zaś dnia 4 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 rozpocznie się część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego oraz z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
Opłata za egzamin radcowski
Opłata egzaminacyjna w 2025 roku wynosi 3 226,20 zł.
Jak wygląda przebieg egzaminu radcowskiego 2025?
Egzamin radcowski odbywa się na zasadach określonych w ustawie o radcach prawnych oraz w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego.
Egzamin radcowski składa się z pięciu części pisemnych i odbywa się w ciągu czterech dni. Pierwszego dnia zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa karnego polegające na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
Drugiego dnia zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego polegające na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
Trzeciego dnia zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa gospodarczego polegające na przygotowaniu umowy albo sporządzeniu pozwu, wniosku lub apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
Czwarty dzień egzaminu składa się z dwóch części, to jest części obejmującej zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu radcy prawnego lub z zasad etyki. Zadanie z zakresu prawa administracyjnego polega na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu. Zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu radcy prawnego lub z zasad etyki polega na przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
Czas na rozwiązanie zadań w poszczególnych dniach egzaminu wynosi 360 minut, oprócz ostatniego, to jest czwartego dnia, gdy czas na rozwiązanie obu zadań wynosi łącznie 480 minut.
Nieobecność zdającego podczas egzaminu radcowskiego oraz stawienie się na egzamin po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie.
Co zabrać ze sobą na egzamin?
Obowiązkiem każdego przystępującego do egzaminu jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości. Przed rozpoczęciem każdej części egzaminu radcowskiego, przed wejściem na salę, zdający okazują bowiem dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość – dowód osobisty albo paszport. Trzeba pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej sprawdzić ważność tego dokumentu.
Zdający rozwiązujący zadania egzaminacyjne przy użyciu własnego sprzętu komputerowego powinni dokładnie sprawdzić czy komputer jest w pełni sprawny, a baterie naładowane, jeśli istnieje taka możliwość warto wziąć ze sobą również komputer zapasowy.
Podczas egzaminu radcowskiego zdający nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Nie jest więc dozwolone posiadanie np. telefonu komórkowego oraz smartwatcha.
Podczas rozwiązywania zadań zdający może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Niedopuszczalne jest jednak posiadanie własnych materiałów takich jak: notatki, opracowania, wzory pism procesowych, jak też monografii, podręczników czy kserokopii pism procesowych lub innych dokumentów pochodzących z akt konkretnych spraw sądowych. Rozstrzygnięcie wątpliwości co do możliwości korzystania z ww. materiałów, przyniesionych przez zdającego, należy do kompetencji Przewodniczącego komisji.
Mając na uwadze czas trwania poszczególnych części egzaminu warto pamiętać, aby każdego dnia wziąć ze sobą wodę oraz energetyczne przekąski.
Warto zaopatrzyć się również w kalkulator oraz własne przybory piśmiennicze.
Zasady oceniania zadań egzaminacyjnych – egzamin radcowski
Oceny rozwiązania każdego z zadań z części od pierwszej do czwartej egzaminu radcowskiego dokonują niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji – egzaminatorzy z dziedzin prawa, których dotyczy dana praca pisemna, jeden spośród wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości, drugi spośród wskazanych przez Krajową Radę Radców Prawnych. Oceny rozwiązania zadania z części piątej egzaminu dokonują niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji – egzaminatorzy wyznaczeni przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, jeden spośród wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości, drugi spośród wskazanych przez Krajową Radę Radców Prawnych.
Egzaminatorzy oceniając rozwiązanie zadań z części od pierwszej do czwartej biorą pod uwagę w szczególności zachowanie wymogów formalnych, zastosowanie właściwych przepisów prawa i umiejętność ich interpretacji, poprawność zaproponowanego sposobu rozstrzygnięcia problemu z uwzględnieniem interesu strony, którą zdający reprezentuje. Oceniając zaś rozwiązanie z części piątej egzaminatorzy biorą pod uwagę w szczególności zachowanie wymogów formalnych, zastosowanie właściwych przepisów prawa i umiejętność ich interpretacji, poprawność zaproponowanego przez zdającego sposobu rozstrzygnięcia problemu z uwzględnieniem interesu publicznego.
Zespół, który opracował zadania na egzamin radcowski przygotowuje również „Opis istotnych zagadnień dla komisji egzaminacyjnej” do każdej z części egzaminu. Opis istotnych zagadnień nie ma charakteru wiążącego. Kryteria ocen zawarte są wyłącznie w ustawie o radcach prawnych i do tych kryteriów winny odnosić się uzasadnienia ocen cząstkowych wystawionych przez członków komisji egzaminacyjnej.
Każdy z członków komisji sprawdzający pracę wystawia ocenę cząstkową oraz sporządza pisemne uzasadnienie wystawionej oceny i przekazuje je niezwłocznie przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej.
Odwołanie od egzaminu
Zgodnie z art. 368 ust. 1 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U.2024.0.499 t.j.) od uchwały o wyniku egzaminu radcowskiego zdającemu przysługuje odwołanie do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały.
Ponadto, istnieje możliwość odpowiedniego stosowania przez komisje egzaminacyjne art. 132 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego zgodnie z którym, jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony, a organ administracji publicznej, który wydał decyzję uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Wydanie nowej uchwały we w/w trybie przez organ I instancji jest możliwe tylko wówczas, gdy odwołanie w całości zasługuje na uwzględnienie. W wypadku uznania, że odwołanie tylko w części zasługuje na uwzględnienie lub nie jest zasadne – organ I instancji nie może zmienić bądź uchylić swej decyzji, lecz jest obowiązany przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu.
Zmień swój wynik na pozytywny!
